top of page

Polohy při střelbě - vleže - část II

Druhý ze série článků o střeleckých polohách. Základní poloha vleže - pro rychlou, dynamickou a Long Range střelbu. Pro přesnou střelbu na papírové terče mohou být vhodné i jiné polohy, když je střelec zvládne perfektně, ale pro naše disciplíny už nemusí být zdaleka vyhovující. První článek je zde...



A tady je pokračování, tentokráte více vědecky ;-)


Tento článek a hlavně video je převzato z blogu Two Minutes To Target se svolením autora, Darren Beyer.

Postupně zveřejním překlad a vysvětlení i dalších dílů (celkově jsou 3), protože videa jsou v anglickém jazyce...


V tomto prvním díle je ukázáno, co se děje se zbraní během výstřelu a jak je uvolněné a "měkké držení" součástí správného zvládání zpětného rázu. Takže video je zde a rychlý překlad a vysvětlení následuje:



V první části - do 0:55 autor vysvětluje, že tyto videa nejsou určeny k tomu, aby učil střelce jak mají zaujmout polohu, ale věnuje se "vědeckému vysvětlení" toho, co se během výstřelu děje. A díky vysvětlení "proč se to děje a co přesně" může střelec lépe reagovat a budovat svojí pozici za zbraní.

Pozn.: Mimochodem, přesně tak ke střelbě přistupuji také - že by střelci měli vědět nejen co dělat a jak, ale také proč! Tyto vysvětlení jsou standardní součástí mých kurzů a tréninků.

Pozn. 2: všimněte si, jak díky "držení" rukojeti střílející rukou u této klasické pažby je vidět, že střelec nemá zbraň tak úplně pod kontrolou... Je to hodně americký způsob polohy střílející ruky a popravdě může přinášet o něco lepší výsledky (nebo spíš snadněji) při opravdu přesné střelbě, ale při rychlé a dynamické už se tolik nevyplácí - nedostatečná kontrola nad zbraní. V jiných polohách než vleže už je to spíše nevhodné držení...


0:55 - 1:06 v této části videa se budeme hlavně věnovat střelbě z polohy vleže. Ale obecně se dá říci, že základy, které fungují vleže, budou fungovat i v jiných pozicích a to třeba i z polohy vsedě za stolem, nebo z "barikády".

Pozn.: "barikáda" = poloha s oporou, většinou jiná než vleže. Může to být přímo stěna s oporami, nebo jakákoliv překážka. Tento typ střelby se více a více objevuje i v Evropě.


1:06 - 1:15 měli bysme mít nohy trochu roztažené od sebe a chodidla naplocho na zemi. V dalším videu si vysvětlíme proč.

Pozn.: v předchozím článku je to už také lehce zmíněno a je to vidět na většině fotek.


1:15 - 1:25 a ramena by měly být kolmo ke zbrani, aby tak síla zpětného rázu, kterou působíme na zbraň v okamžiku výstřelu byla rovnoběžná s osou střelby.

Pozn.: více se to rozebere v pokračování.


1:25 - 1:35 ...no moment? Já působím silou zpětného rázu na zbraň? No to snad ona působí na mne, ne? A tady přichází vědecká lekce číslo 1.


1:35 - 1:55 nějakej chlapík jménem Isaac Newton měl takovou teorii a řekl - pro každou akci existuje stejná, ale opačná reakce. Takže jestli vaše puška působí na vás, tak se vsaďte, že vy působíte stejnou silou na pušku...

Pozn.: jde o "Třetí Newtonův Zákon", neboli o "zákon akce a reakce".


1:55 - 2:05 takže zatímco nemůžete tak úplně kontrolovat, jak působí puška na vás, tak rozhodně můžete kontrolovat, jak působíte vy na pušku. A na to se zaměříme v tomto videu.


2:05 - 2:17 na začátek si představíme například trámek 2" x 4" (5 x 10cm). To proto, že je symetrický a těžiště má přímo uprostřed.


2:17 - 2:47 pokud kopnete do toho dřeva, tak se bude pohybovat po podlaze, dokud se nezastaví. Ten "kop" je velká síla v krátkém čase. Dřevo se zastaví díky tření, které působí v delším čase. A tady je jeden z důležitých pojmů a to je hybnost. A zákon o zachování hybnosti říká, že velká síla působící v krátkém čase může být eliminována malou silou, působící v delším čase. A to je nejdůležitější část tohoto videa, kterou je potřeba pochopit.


2:47 - 3:15 teď se přesuneme a kopneme do dřeva v rohu. Dopadne to nějak takto, že? A to proto, že v tomto případě má dřevo uprostřed nejen těžiště, ale i centrum rotace. A když použijete sílu mimo osu, tak dostanete tuto rotaci. A čím dále od osy budete na dřevo působit, tím větší rotaci mu udělíte. A to je takzvaný moment hybnosti, což je v našem případě síla x čas po kterou působí x vzdálenost od osy.

Pozn.: nejsem fyzik, ale podle všeho, co jsem o této problematice nastudoval se to autor snaží podat velmi zjednodušeně, neboli "pro normální lidi" - pro toto mám mimochodem veliké pochopení. Případní fyzikové by mohli také uvést na pravou míru některé české názvy, termíny atd... Díky za pochopení.


3:15 - 3:33 ještě jeden příklad - pokud ve stejný okamžik kopnete z protilehlých stran, stane se něco takového... Máme dvě velké síly, působící v krátkém čase, protilehlé rohy, které se "nevyruší", ale naopak se spojí, takže výsledek je mnohem větší rotace než předtím.


3:33 - 3:55 teď se podíváme na pušku. Tak jako to dřevo, i puška má jednak těžiště a také i centrum rotace. Tak jako u dřeva, i u pušky máme velkou sílu v krátkém čase, která reaguje na střelu letící směrem k cíli. Není to trochu podobné tomu "kopnutí" u dřeva? A jako reakci k této síle působíme na pažbu svým tělem v opačném směru. Vzpomeňte si, mluvili jsme o tom na začátku...


3:55 - 5:02 pojďme si představit, že na ní působíte jako tenhle chlapík a rozhodnete se, že budete jednat jako cihlová zeď a nenecháte tu pušku pohnout dozadu. A stane se to, že na přesně stejný okamžik, jaký bude působit puška proti vám, budete působit vy proti ní. A protože čas bude stejný, tak to znamená, že i síla musí být stejná. A pokud se chcete stát tou zdí, znamená to, že musíte působit stejnou silou jako zpětný ráz ve stejném čase a "dát té zbrani při výstřelu co proto"... Nevypadá to povědomě? Jako například ten poslední příklad se dřevem? Ale protože se puška samozřejmě takhle neroztočí - navíc nezapomeňme, že máte vzadu pod pažbou nějaký bag - tak vy v zásadě "zablokujete" pažbu pušky. A to znamená, že centrum rotace se posune na jediné místo, okolo kterého se může puška otočit. Na jediné "pevné místo"... A díky těm dvěma velkým silám se stane něco takového. Je to velký moment hybnosti a hodně velká rotační síla. A proto vám lidé říkají: "nebuďte ta cihlová zeď. Buďte více jako pružina a absorbujte tu sílu zpětného rázu"...


5:02 - 5:44 tento princip můžete vidět u dělostřelectva, nebo tanků. Jde o stejný princip. Takže pokud jste "pružina", tak působíte na pušku mnohem delší čas, což znamená, že ta síla je mnohem menší. Další věc, která se stane, když působíte jako pružina je, že už nezamykáte tu zadní část pušky a ta se pohne. Důsledek je, že centrum rotace se posune zpátky k původnímu - tedy výš a dopředu. A protože je centrum rotace blíže k ose výstřelu a tedy k působení zpětného rázu a síla, kterou působíte vy na pušku je výrazně menší - tak výsledek je výrazně nižší moment hybnosti a menší rotace zbraně.


5:44 - 6:21 pokud bychom byli ve vesmíru, tak by velká síla proti malé síle měla navrch. Ale my nejsme ve stavu beztíže. Jsme na zemi a máme tu gravitaci... Ta působí tam, kde je těžiště zbraně dolů, směrem k zemi. Takže když dáme dohromady všechny působící síly: zpětný ráz, naší sílu proti němu, rotaci a gravitaci - a podívejte se, kde ta působí. Centrum rotace už není v těžišti, ale více vzadu, takže gravitace působí proti rotaci, kterou tvoří ty ostatní síly. A gravitace působí tak dlouho, jako naše působení proti zpětnému rázu. A to je další důvod proto, abychom působili proti pušce raději delší čas a menší silou, aby bylo více času pro sílu gravitace působit proti rotaci.


6:21 - 6:52 Takže teď se přesuneme na střelnici a ukážu vám jak moje 300 PRC působí když působím co nejmenší silou, kterou dokážu zvládnout. Vidíte že to trochu poskočí, ale především klouzne dozadu a pak zpátky dopředu... Při druhém výstřelu se pokusím nasimulovat tu "cihlovou zeď" a podívejte se, jak ta puška poskakuje po stole... Podívejme se na to trochu zblízka. Je krásně vidět, jak puška, držená co nejvíce "natvrdo" poskočí na stole zhruba o centimetr nahoru. A také jak se pozice před a po výstřelu změní.

Pozn.: 300 PRC je nová magnumová ráže, která má zpětný ráz někde mezi .308 Winchester a .338 Lapua Magnum. Je to prostě střední magnumová třída.

Pozn. 2: vlevo ve zpomaleném záběru je puška opřená do "měkkého držení", tedy netlačí silně proti zpětnému rázu, zatímco vpravo je ve stolici co nejvíce natvrdo a zatížená co nejvíce závažím...


6:52 toto video je mnohem delší než dvě minuty. Ale doufám, že jsme si názorně a jasně ukázali dynamiku zpětného rázu a proč dělat věci tak, jak nám experti radí a proč je tak důležité netlačit moc velkou silou proti zpětnému rázu. Doufám že se uvidíme příště u druhé části, kde si řekneme něco o pozici střelce a jaký má vliv na zpětný ráz...



Musím říci, že video je krásně udělané a zcela jasně ukazuje některé principy. Sám učím vlastně to samé a tak jsem se rozhodl ho použít. Budou následovat i další...





Comments


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page