Polohy při střelbě - vleže - část III
Třetí ze série článků o střeleckých polohách. Základní poloha vleže - pro rychlou, dynamickou a Long Range střelbu. Pro přesnou střelbu na papírové terče mohou být vhodné i jiné polohy, když je střelec zvládne perfektně, ale pro naše disciplíny už nemusí být zdaleka vyhovující. První článek je zde... a druhý je zde.
A tady je další pokračování, tentokráte více vědecky ;-)
Tento článek a hlavně video je převzato z blogu Two Minutes To Target se svolením autora, Darren Beyer.
Postupně zveřejním překlad a vysvětlení i dalších dílů (celkově jsou 3), protože videa jsou v anglickém jazyce...
V tomto druhém díle je ukázáno, jaký vliv má nesprávná poloha za zbraní, která není v ose výstřelu. Takže video je zde a rychlý překlad a vysvětlení následuje:
do 1:04 vítejte u pokračování vědeckého videa o zpětném rázu při střelbě z pušek. V minulém videu jsme se věnovali všem silám, které působí na zbraň během výstřelu. A to včetně toho, jak se v různých situacích chová zbraň během zpětného rázu. A pak jsme na střelnici porovnali střelbu s použitím "měkkého držení" a s použitém co nejpevnějšího držení. A mohli jsme vidět, že pokud použijeme opravdu tvrdé držení zbraně, tak zbraň je mnohem více ovlivněná silami během tohoto zpětného rázu, což způsobuje odskakování zbraně. A když se podíváme na zpomalené záběry, tak vidíme, že zatímco u měkkého držení zbraň zaklouzne zpět a pak se vrátí dopředu, tak u tvrdého držení poskočila do stran. A tomuto "odskakování do stran" se budeme věnovat v tomto videu a také si řekneme, jak tomu zabránit.
Pozn.: v originále používají termín "soft shoulder" a "hard shoulder". Což znamená "měkké rameno" a "tvrdé rameno". Jenže to je dost zavádějící, protože puška se neopírá pažbou do ramene, ale do těla. Proto v se českém překladu snažím této zavádějící terminologii vyhýbat...
1:04 - 1:24 v prvním videu jsme si říkali o tom, jak je důležité ležet rovně za zbraní, aby zpětný ráz šel rovně do těla. Na obrázku vidíme střelce, který leží v ose střelby a ta prochází celým jeho tělem. To mu umožňuje, aby síly zpětného rázu prošly celým jeho tělem rovně.
1:24 - 1:57 všiml jsem si, že většina nových střelců v disciplíně přesné střelby vleže - a dokonce i mnoho zkušenějších střelců - neleží za zbraní takto rovně. mají tendenci ležet víc takto - šikmo do strany na druhou stranu než je jejich "silná strana". I já to dělal a jak můžete vidět na spoustě obrázků ze střelnic, tak ostatní to dělají také. Podívejte se na tohohle chlapíka. Střílí z pravého ramene a jeho tělo je více vlevo, takže vůbec neleží ve směru střelby a zpětného rázu. A tady je další. Je to pravák a leží více vlevo, takže neleží ve směru střelby.
Pozn.: a tohle je přesně ten důvod, proč je ten výraz "měkké rameno" tak zavádějící. Protože když je zbraň opřená skutečně do ramene, tak přirozená poloha za zbraní není rovná, ale šikmo. Opřete si zbraň ne do ramene, ale do těla a už to přirozené nebude...
Pozn. 2: další z důvodů, proč opírat pažbu do těla a ne do ramene je, že hrudník a prsní sval zvládnou velkou zátěž mnohem lépe, než ramenní pletenec. Když se střílí hodně ran, nebo i se zbraní s větším zpětným rázem, tak i toto hraje roli.
Pozn. 3: ano, poloha za zbraní "šikmo" je stále velmi běžně používanou polohou vleže i u nás...
1:57 - 2:17 a co je výsledek takovéto šikmé pozice? Především to, že v okamžiku výstřelu už nepůsobíte do zbraně ve směru střelby. Ale působíte na zbraň v úhlu. A první věc, kterou se na škole naučíte je, že takovéto působení je vlastně složením dvou sil působících v těchto dvou směrech.
2:17 - 2:51 Podívejme se na zbraň ze dvou úhlů. Svrchu a také zboku, jak jsme to dělali v prvním videu. Tady jsou síly působící během výstřelu na pušku a síla, kterou působíte na zbraň během zpětného rázu vy. A také ta boční síla, kterou musíme zohlednit, protože nepůsobíte na pušku rovnoběžně ve směru střelby. Aby to vypadalo trochu víc reálně, přidáme podložku, na které leží zbraň a také bag, který podepírá pažbu. A protože jsme si v prvním videu už ukázali, jak se tyto dvě síly navzájem vyruší, tak zde nechme pouze tuto sílu navíc a podívejme se jak působí na zbraň.
Pozn.: tyto schémata jsou tak jasné a zřejmé, že jejich pochopení skutečně nedá moc práce.
2:51 - 3:27 co tuto sílu zastaví? No máme tady nějaké to tření, které působí vepředu na nožičkách a také malé tření, které je vzadu na bagu. Ale bag je dost měkký a poddajný a nemá předpoklad toho mnoho zastavit, jen velmi málo zpomalit. A protože nehraje příliš velikou roli, tak s ním nebudeme počítat také. Vaše tělo bude poskytovat protisílu. Ale vzpomeňte si, že vaše tělo není rovně, ale trochu bokem. A tím pádem vaše ramena také. Takže tělo neposkytuje takovou oporu, jakou by poskytovalo, kdyby byly ramena kolmo na směr střelby. Takto to vypadá, jako by ta boční síla působila trochu "z kopce". Takže vaše tělo samozřejmě pomůže, ale rozhodně nezabrání konci pažby před tím bočním pohybem. Takže pojďme vystřelit a podívejme se, co se stane.
3:27 - 3:52 Pokud budete držet pušku velmi pevně, jak jsme si ukázali v předchozím videu, tak se zbraň a nožičky nadzdvihnou z podložky. A najednou jsou ty síly z tření nožiček úplně pryč. A vlastně jediné co stranově zbylo, je ta malá síla působící zboku na pažbu zbraně. A co to udělá? Pootočí zbraní zhruba takto.
3:52 - 4:01 pokud to chcete vidět reálně, tak tady je záběr skrz puškohled. Ležím šikmo za zbraní na levé straně a při výstřelu se zbraň pohne přesně tam, kam ukazoval obrázek - tedy na levou stranu terče...
Pozn.: toto odskočení zbraně pro praváky doleva a pro leváky doprava je naprosto běžné, při špatné pozici za zbraní. A díky tomu (a často i v kombinaci s velkým zvětšením na puškohledu, kdy je malé zorné pole) se poměrně často stává, že střelec vystřelí následující výstřel na vedlejší terč (klidně i ob jeden). Stačí trochu nepozornosti a je to. Jak často se to bohužel stává...
4:01 - 4:15 pojďme se vrátit trochu zpět a podívat se na ten výstřel z velmi pevného držení. Podívejte se na pozici nožiček před a po výstřelu. Pohnuly se doprava. Byl jsem také více na levé straně pušky. Tak proč se pohnuly doprava? Pojďme se na to podívat.
4:15 - 4:50 na to použijeme můj chabý nákres pohledu zepředu. V okamžiku výstřelu došlo k tomu, že se nožičky zvedly ze stolu. Vzpomeňte si, že máme boční sílu, působící na pažbu, která zapříčinila rotaci a kvůli tomu se nožičky posunou doleva. Tato boční síla nepůsobí jen při pohledu svrchu, ale i při pohledu zepředu. A tlačí na pažbu někde tady. A vzpomeňte si na první video - když působíte mimo centrum rotace, tak to má za následek moment hybnosti a to má za následek rotaci.
4:50 - 5:13 podívejme se znovu na ten výstřel. Můžete vidět tu rotaci a můžete vidět, jak se levá noha dotkla podložky dříve a protože se pohybovala stranou, tak na něj dopadla se stranovým posunem a díky gumové botce se odrazila od podložky na druhou stranu a tam nakonec zbraň zůstala. Takže se zbraň opravdu pohnula doleva, ale díky kombinaci několika faktorů - tvrdého držení, pozice za zbraní mimo osu výstřelu způsobila rotaci zbraně, dopad na jednu nohu a odskočení zbraně na druhou stranu.
Pozn.: ve zpomaleném záběru je to vidět poměrně dobře. A proto se občas stane, že ta zbraň čas od času odskočí i na druhou stranu, než bychom čekali. A proto je klidně možné následně vystřelit nejen na sousední levý terč, ale i pravý (pro praváka).
5:13 takže v prvním videu jsme si ukázali, co se stane, když budete mít příliš pevné tělo proti zpětnému rázu, v tomto videu vidíme, co se děje, když nejsme za zbraní v její ose. Když se tyto dvě chyby spojí, tak je výsledkem skutečný chaos během zpětného rázu. To je pro tentokrát všechno a počkejte si na poslední video o zpětném rázu.
Opět musím říci, že video je krásně udělané a zcela jasně ukazuje některé principy. V tomto případě i to odskakování na všechny strany při výstřelu s nevhodným držením zbraně a polohou za ní. Sám učím vlastně to samé a tak jsem se rozhodl tyto videa použít. Bude následovat poslední a moje celkové hodnocení...
Comments