top of page

Vybavení střelců na Mistrovství Světa IPRF - PR22

Koncem léta 2023 se v Itálii konalo první Mistrovství Světa IPRF - PR22. Jedná se o Dynamickou Přesnou Střelbu s malorážek. Účastnilo se 179 střelců z celého světa a terče byly ve vzdálenostech od 45 do 200 metrů. Čas na situacích byl 90 sekund a výstřelů na situacích mezi 8 a 12 (zásobníky omezené na maximálně 10 ran). A jaké vybavení tito top střelci z celého světa používali? Zde je odpověď...

Jediné, co bohužel nevíme je, jaké vybavení skončilo na jaké pozici v žebříčku - protože tento dotazník byl anonymní. Také ho nevyplnili všichni, takže lze počítat s chybou do 5%...



Zbraň / závěrový systém


Převaha CZ457 není jistě náhoda - jedná se o výborný systém v poměru cena / výkon... Zajímavé je ovšem poměrně velké množství Anschütz, které dominovaly v kategorii "Factory". A také poměrně velké zastoupení opravdu drahých speciálů - Vudoo, RimX, MPA, Deuce (celkem 20%), které navíc nebyly zastoupené ve Factory, ale pouze v Open...



Hlavně a úsťové zařízení


Tak jako většina jiných grafů i tento je ovlivněn tím, že bylo poměrně dost střelců v kategorii Factory (konkrétně 43 z celkových 179). Nicméně i tak je zřejmé, že jen velmi málo továrních hlavní bylo vyměněné za jiné. Protože většina z těch, kteří uvedli jinou než tovární hlaveň, má jednoduše zakázkově postavenou pušku z komponentů různých výrobců... Ani délky hlavní nad 22" nejsou u malorážek úplně standardní a jejich vyšší délka má důvod především v lepším vyvážení zbraně (na rozdíl od velkorážných zbraní u malorážek nemá delší hlaveň vliv na úsťovou rychlost). Delší hlavně jsou většinou na zakázku.


Také je poměrně zajímavé, kolik střelců nemělo na ústí žádné zařízení. U malorážek bych přeci jen čekal větší využití tunerů - protože opravdu mají vliv... V tomto srovnání navíc nejsou vůbec tlumiče - protože v Itálii nejsou legální. Jinak věřím, že by jich nebylo málo.




Pažby a chassis


V tomto grafu opět trochu zlobí Factory zbraně. Především proto, že některé Factory reálně používají chassis, které vyrábí specializovaná firma. Především jde o MDT, které vyrábí chassis například pro CZUB, nebo i Anschütz (v tomto případě jde o model ACC). V tomto světle je pak zcela zřejmá velká převaha chassis MDT ACC (a novější verze Elite) nad ostatními.




Montáže puškohledů a vodováhy


U malorážek je opravdu jasná převaha skloněných montáží puškohledů - ať už jde přímo o lištu na zbrani, nebo jednodílnou montáž se sklonem. Je to logické, protože střela u malorážky má poměrně velký propad na vzdálenostech, které se střílí... Poměr mezi montážními kroužky a jednodílnou montáží je vcelku vyrovnaný.


Co je ovšem poměrně zarážející - 11% střelců nepoužívalo žádnou vodováhu... Tady bych opravdu rád věděl, jak se tito umístili - protože u malorážky a tak malých terčů je to řekněme... ..."odvážné". Převaha elektronických libel je jasná a bude jich určitě přibývat. Výrobce sotva stíhá pokrýt objednávky (teda spíš nestíhá). Mezi top střelci šlo především o elektronické vodováhy.




Puškohledy


Puškohledy pro malorážky a velkorážné pušky ve stejné disciplíně se mohou poměrně dost lišit - protože u malorážek jde o vzdálenosti do 250 metrů, takže mnoha střelcům postačí i takové, které jsou levnější a opticky ne tak výkonné. To je z tohoto seznamu dost patrné. Nároky na mechanickou kvalitu a funkce nebo záměrnou osnovu jsou ovšem v podstatě stejné.


Nejvíce byly zastoupené Kahles 525i a Zero Compromise ZC527, které patří mezi ty dražší. Ale všech Vortexů bylo celkem více než těchto dvou dohromady. A levnějších puškohledů bylo celkově skoro tolik jako těch opravdu drahých... To se u velkorážných zbraní nestává.




Bipody a stativy


Mezi bipody dominuje MDT a to svým modelem CKYE. To mimochodem i u velkorážných pušek. Nicméně mohu říci, že bipod jsem použil pouze u dvou situací z 18 a to ještě navíc jen na pár výstřelů. Tato soutěž se střílela především z poloh, kdy jeho použití nebylo možné, nebo to šlo rychleji bez něj.


Stativ nebylo potřeba pro střelbu použít vůbec... Je pravda, že někteří si pomáhali stativem na několika situacích, ale nešlo o top střelce. Stativ jsme ale samozřejmě používali pro pozorovák nebo dalekohled. Velká převaha Leofoto není náhoda - jsou ve své ceně top.




Kroužky a montáže


Převaha jednodílných montáží Spuhr a kroužků Vortex je zřejmá. Spíš mne překvapuje kolik různých výrobců v této tabulce je. Pravdou je, že u malorážek není skoro žádný zpětný ráz a tak montáže nejsou tolik namáhané jako u velkorážných pušek.




Střelecké bagy


Bagy jsou pro Dynamickou Přesnou Střelbu zásadní vybavení. A drtivé převaze Armageddon Gear se nedivím. Je ovšem fakt, že jsou to bagy určené především zkušeným střelcům a u nás navíc velmi špatně dostupné a drahé. Naštěstí máme v Evropě i slušné alternativy...




Balistický počítač / aplikace


Další základní věc, která se dá řešit dvěma rozdílnými způsoby. Buď jde o přístroj s balistickým softwarem (Kestrel, Garmin), nebo o aplikaci do smartphonu (Strelok a další). Nejpoužívanější Strelok má bohužel zásadní vadu - už ho nelze koupit... Zatím ovšem nikdo jiný nevydal podobně dobrou a uživatelsky jednoduchou aplikaci.




Dalekohled / dálkoměr / pozorovák


Tento graf je bohužel hodně ovlivněn několika faktory...

  1. nebyly povoleny přístroje s dálkoměrnou osnovou (pozorováky nebo i dalekohledy). Důvodem byla možnost podvádět (o tom někdy jindy), protože to opravdu pomůže. Jenže je lepší podvádění zamezit jiným způsobem. Tato věc se hodně řešila během mistrovství i na radě IPRF, hodně se o tom diskutuje i v PRS v USA a zatím nemáme uspokojivé řešení. Určitě se to bude probírat ještě nějakou dobu. Podvádění se bohužel stalo velkým problémem...

  2. některé dalekohledy jsou zároveň i dálkoměry.


Celkově zde dominovaly Vortexy a pak za nimi Sig Sauer a Leica.




Střelivo


Pro malorážky klíčový faktor. Problém trochu je, že nelze říci, které náboje jsou nejlepší. Protože v každé zbrani se prostě chovají jinak. Lze tomu jít trochu naproti použitím tuneru, ale ani ten neudělá zázraky...


Každopádně převaha SK Long Range je zcela jasná. Jsou vhodné pro tuto disciplínu a za opravdu dobrou cenu. Pak následují Lapua, RWS a Eley. Je dobré podotknout, že SK patří pod Lapua. A Lapua má i své vlastní Long Range (a také Super Long Range), ale ty jsou tak krátce na trhu, že ještě nemohou být výrazněji používané - nicméně celkový vítěz používal právě tyto náboje.



Děkuji za tyto data radě IPRF a všem střelcům, kteří poskytli údaje o svém vybavení.

Opmerkingen


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page